21 Nisan 2013 Pazar

Bu sıralar replika kavramına oldukça fazla rastlar olduk.Bu kavramı özellikle cep telefonları markalarıyla birlikte kullanılması kafalarda birçok soru işaretinin oluşmasına neden oldu.Peki nedir bu replika?.Replika, sözcük olarak ingilizce bir kelime olan Replica kelimesinin dilimize yani Türkçe'ye yansımış halidir.Bu kelimenin Türkçe'deki karşılığı kopya,taklit,benzeri gibi kelimelerdir.


Replika kelimesinin özellikle teknolojinin hızla geliştiği şu günlerde popüler olmasının nedenini az çok tahmin edersiniz.Teknolojinin gelişmesiyle farklı bir boyut kazanan cep telefonlarının fiyatları çoğu insanın neredeyse 2 aylık maaşına denk gelir oldu.Hâl böyle olunca tüketiciler ürünlerin replika versiyonunu almayı tercih eder oldu.Şu sıralar gündemin en popüler replika cep telefonu modelleri; Samsung Galaxy S3,İphone 4s ,İphone 5.Dikkat ettiyseniz saydığım ürünlerin orjinallerinin fiyatları 1500 - 2000 TL civarında fiyata sahip ürünler.Durum böyle olunca tüketicilerde; orjinal iphone 5'e 2000 TL civarı para vereceğime,bu fiyatın 1/4'ine replikasını alırım diye düşünerek ürünün şekil,boyut,ağırlık olarak bire bir taklidi olan ürünü,yani replikası olan ürünü almaya başladı.Tam burada akla şu iki soru akla geliyor:Orjinali 2000 TL'ye satılırken,Replikası nasıl 500-600 TL'ye satılabiliyor?.Orjinalinin 1/4'i fiyatına satılan replika ürünün orjinalle arasında ne gibi farklar var?.

Replika Cep Telefonlarının Orjinallerinden Farkı

Replika cep telefonu kavramı ilk çıktığı zamanlarda orjinaliyle sadece benzerlik söz konusuydu.Şimdiki zamanda ise replika ve orjinal ürünü ayırt etmek neredeyse imkansızlaştı.Replika üreticileri, orjinalleriyle aynı tasarıma sahip,aynı boyut ve ağırlıkta, bakıldığında orjinaliyle birebir görünüme sahip ürünler ortaya koymaya başladılar.Şimdi diyeceksiniz ki: "Eee orjinaliyle ayırt edilemeyecek kadar benzer görünüme sahip olan replikanın orjinalinden farkı nedir ve biz bunu nasıl anlayacağız?".Replika ürünün orjinaline olan benzerliği taklidi sadece görünüm düzeyinde olabilmekte.Performans yani donanımsal özelliklerini orjinaliyle kıyasladığınız zaman,replikanın orjinalin ürünün yarısı hatta yarısından daha az performans gösterebileceğini görürsünüz.Bu durumu yine bir örnekle açıklayacak olursak; Orjinal Galaxy S3 dört çekirdekli 1.4 hızında işlemciye  sahip iken,Replika Galaxy S3 tek veya çift çekirdekli 1.2 Ghz hızında işlemciye sahip olacaktır.Tabi bu durum ürünün diğer donanımları içinde geçerlidir.Tabi fark sadece ürünlerin donanımsal özellikleriyle sınırlı kalmıyor.Replikanın orjinalinden en önemli farkı marka faktörü.Orjinal İphone 5'i Apple gibi dünyaca ünlü bir teknoloji devi üretirken,replika iphone 5'i ise meşhur olmayan,adı dünya genelinde duyulmamış Çinli veya başka bir ülkede falaliyet gösteren bir firma üretiyor.GuncelKalem.com'un kurucusu ve yazarı olan ben,blogu elimden geldiğince güncel tutmaya,işe yarar şeyler yayınlamaya çalışıyorum.Benimle iletişime geçmek için mail gönderebilirsiniz.

18 yorum:

 1. Teşekür ederim arkadaşım çok güzel açıklama olmuş insanları bilgilendirdiğiniz için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydası olduysa ne mutlu bana.

   Sil
 2. Gerçekten Çok Teşşekür Ederim

  YanıtlaSil
 3. Her ne kadar böyle olsa da ciddi anlamda 1'e 1 replika galaxy s4 ve replika galaxy s3'ün satıldığı siteler var.

  YanıtlaSil
 4. Aralarındaki Farkı Kendiniz Görün Ne Fark Varmış. Fark Şu biri 4 çekirdek kulanmış replikalarda çift çekirdek kullanılmış birinde 13 mp. kamera kullanılmış birinde 8 mp kamera kullanılmış ama hızı vs. repliklar orjınalini aratmıyor. neden 1700 lira veremeyen neden 500 tl verip neredeyse istediği aynı keyifi almasın. belki yazdıklarımdan anlam çıkaramayabilirsiniz. daha akılda kalıcı olsun diye kendi yüklediğim s3, s4, note2 resimlerimi paylaşıyorum, kendiniz bakın ve fikir sahibi olun

  http://www.dosya.tc/server14/OkDTNf/ngGalaxyS3GalaxyS4GalaxyNote2Resimlerim.rar.html

  fiyatlarına gelince farklı fiyatları var örneğin 490 tl s4 ve 540 tle s4 var birinin diğerinden farkı yazılım farkı ve donanımsal olarak elle dokunmadan sayfa geçişleri var vs. lütfen soru sormaktan çekinmeyin. arayabilir veya mail gönderebilirsiniz.

  Hasan
  0506 854 52 43
  hasan.karatas00@gmail.com

  YanıtlaSil
 5. Sensorleri birebir olan urun nasil tanimlaniyor birinci kalite ikinci kalite kavramlari neler brinci kalite urunlerin icinde de farkliliklar oluyor mu yoksa birinci kalite deyince hepsinde ayni ozellikler mi mevcut

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Replika ürünlerde birebir ifadesi sadece görüntü bazında kullanılıyor.Bunun dışında orjinal ürünle replikasını kıyasladığınızda hiçbir donanım anlamında birebir olan hiçbir şey bulunmuyor.

   Replika ürünlerin gerek dış kasası gerek donanımı kalite bakımından orjinaline oranla düşük oluyor.Bu yüzden replika ve orjinali sadece görüntü bazında birebir olarak kıyaslayabiliyorsunuz.

   Sil
 6. Bu adreste de bol bol Replika ürünlerin videolarını çekmişler...İncelemeye değer.
  http://www.alankapan.com

  YanıtlaSil
 7. Replika telefonlar orjinal telefonla bir fark yok replika lar iki sınıfa ayrılır birinci sınıf mtk6589 ikinci sınıf mtk6572 diğer mtk6575 mtk6577 gibi islemciler ise en dandik seriler yazılımsal olarak iyi donanımsal olarak biraz kötü daha fazla bilgi için nihatyalvacn@gmail.com adresime e mail gonderin

  YanıtlaSil
 8. arkadaslar bende bı replıka almayı dusunuyorum ama hangı sıteye guvenecegımı sasırdım bı bakıyorsun note 3 geer da yanında hedıye 199 dıyor bı kaıyorsun aynı urun geer sız 699 tl dıyor neye nasıl ınannıyım neresıne bakmam gerekıyor bılemıyorum yarıdımcı olursanız sevınırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadettin Bey replika telefonlara 500 TL ve üstü ücret ödemeyin.Yani sırf orjinaline benziyor diye o kadar para verilmez.O 199 TL denilenlerin hemen hemen hepsi kandırmaca.500 - 600 tl'yi gözden çıkardıysanız General Mobile discovery alabilirsiniz veya ikinci el temiz garantili samgung,sony,apple marka telefon alabilirsiniz.

   Sil
 9. elimde sıfır galaxy s4 replika telefon var arkadaşlar almak isteyen ulaşsın fanatik_cimbonlu03@hotmail.com

  YanıtlaSil
 10. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz ben bu ürünleri satmama rağmen sizin kadar bilgili değilmişim bu konuya

  YanıtlaSil
 11. Fakir misiniz ya orjinal iPhone 5S 2000 tl'ye rahatlıkla bulunabiliyor 300 tl ye aldığınız telefonlar hem size hemde çevreye zarar

  YanıtlaSil
 12. ben 1000 tlye ev geçindiriyorum pardon ama madem bu kadar zenginsiniz neden replika tlefonun syfasındasınız?

  YanıtlaSil
 13. replika telefonların diger telefonlardan farkı nedir?

  YanıtlaSil
 14. replikalar çin malı veya kore malı yani çakma çok yavaş ama gerceği jızlı ve androyit

  YanıtlaSil
 15. yazıyı ve yorumları okudum da kimse SAR DEĞERİ nden bahsetmemiş. çakmayla gerçek arasındaki tek farkın hız olduğu söylenmiş. daha iyi araştırmanız gerek.

  YanıtlaSil